Jakich podkładów używać na kozetkach medycznych?
Podkłady ochronne znajdują szerokie zastosowanie w kosmetyce, farmacji oraz w medycynie. Umożliwiają zachowanie czystości i sterylnych warunków. Istnieje wiele typów podkładów różniących się między sobą rodzajem materiału i trwałością. Z poniższego artykułu dowiesz się jakie podkłady najlepiej nadają się do stosowania na kozetki medyczne.
Co należy brać pod uwagę przy wyborze podkładu na kozetkę?
Właściwości podkładu medycznego zależą od materiału, z jakiego został wykonany. Stosowane są w różnych miejscach takich jak sale operacyjne, poradnie zdrowia i ośrodki opieki. Stopień wytrzymałości, w tym chłonność muszą być tak dobrane, żeby zapewniać skuteczną barierę przed wydzielinami i bakteriami.
Standardowe podkłady medyczne wykonane są z papieru lub flizeliny. Ciekawym rozwiązaniem są podkłady podfoliowane, zwykle stanowiące połączenie dwóch materiałów. Podkład podfoliowany jest chłonny i zapobiega przeciekom.
Podkład na kozetkę musi być dostosowany do typu środowiska, w którym będzie używany. Z tego względu warto poznać charakterystykę materiałów ochronnych stosowanych w medycynie.
Rodzaje podkładów na kozetkę
Jednorazowe pokłady papierowe wyróżniają się wysoką chłonnością. Taki podkład skutecznie chroni kozetkę przed wodą, krwią i pozostałymi wydzielinami. Nadaje się również do wytarcia pacjenta. Pokłady z papieru są lekkie, a dzięki temu poręczne. W razie potrzeby łatwo można je podzielić na mniejsze płachty. Należy pamiętać, że ten typ podkładów higienicznych nie jest zbyt trwały.
Bardziej wytrzymałe będą podkłady flizelinowe. Sprawdzą się w wymagających warunkach. Podkład flizelinowy skutecznie izoluje od wilgoci. Materiał jest miękki, przez co przyjemny w dotyku.
Kolejna opcja to podkłady podfoliowane. Zastosowanie dodatkowej warstwy z folii gwarantuje suchą i czystą kozetkę. Podkład wchłania płyny ustrojowe, utrzymując wierzchnią warstwę suchą. Dzięki temu pacjenci mają minimalny kontakt z wydzielinami. Szczelny podkład zapewni komfort użytkowania.