Fartuchy w praktyce medycznej

Fartuchy w praktyce medycznej

Odzież medyczna różni się od tej używanych przez pracowników w innych branżach. Fartuchy medyczne są nie tylko wykonane z innej dzianiny, czy kroju, pełnią też odmienne do innych ubrań służbowych. Jako sklep medyczny oferujący zarówno wysokiej klasy akcesoria i artykuły medyczne oferujemy również odzież medyczną, której funkcje i charakter chcemy wam dziś przybliżyć.

Jak dobierać fartuch medyczny?

Odzież medyczna to odzież służbowa, którą używają na co dzień:

  •          lekarze
  •          pielęgniarki
  •          farmaceuci
  •         laboranci
  •          kosmetyczki
  •         studenci medyczni
  •         praktykanci

Obecnie na rynku dostępne są zarówno fartuchy dla mężczyzn, jak i kobiet. Ich zadaniem jest ochrona przed drobnoustrojami, różnego rodzaju substancjami chemicznymi, czy też płynami ustrojowymi. Z tego względu materiał użyty do produkcji odzieży medycznej powinien być odporny na działanie wysokich temperatur, zapewniać fachowy wygląd nawet po kilku praniach. W wysokiej jakości fartuchach medycznych szwy, łączenia są dodatkowo wzmacniane, a krój ściśle dobrany jest to charakteru pracy danej grupy zawodowej.

Czy fartuch medyczny zawsze musi być biały?

Fartuchy medyczne nie zawsze muszą być w białym kolorze. Coraz częściej placówki medyczne, punkty usług kosmetycznych decydują się na fartuchy w różnych barwach, dbając w ten sposób również o rozpoznawalność, indywidualny charakter danego miejsca. W zależności od branży, charakteru pracy fartuchy medyczne są jednobarwne, lub w ciekawe wzory, jak kwiaty, zwierzęta, motywy geometryczne.

Biorąc pod uwagę kroje mamy do dyspozycji zarówno odzież medyczną w formie fartuchów o różnych fasonach, jak i praktycznych bluz medycznych i spodni, które tworzą estetyczne, eleganckie i niezwykle praktyczne uniformy medyczne.

W przypadku branży medycznej kolor biały fartuchów medycznych jest symbolem schludności i czystości. Używany jest zwykle przez lekarza, pielęgniarki, sanitariusza czy pracownika laboratorium. Jeśli weźmiemy pod uwagę zabiegi szpitalne, nierzadko możemy zobaczyć tam chirurgów, którzy używają fartuchów medycznych zabiegowych w kolorze zielonym. Kolor zielony podobnie jak czerwony zarezerwowane są stricte dla służb zdrowia. Kolor czerwony mogą nosić z kolei wyłącznie osoby pracujący jako ratownicy medyczni.

Każdy pracownik służby zdrowia musi mieć zapewnioną odzież medyczną najwyższej klasy. Musi ona spełniać normę jakości EN 13795 oraz zapewniać ochronę zgodną z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 26 czerwca 2012 roku w sprawie wymagań, jakie obowiązują w zakresie fachowym i sanitarnym pomieszczeń oraz podmiotów wykonujących działalność leczniczą (DZ.U. 2012.739).

Posted on