Najpopularniejsze rodzaje druków medycznych

Najpopularniejsze rodzaje druków medycznych

Każda placówka medyczna, od poradni, przez przychodnię, aż po szpital, musi prowadzić stosowną dokumentację. Chodzi tu przede wszystkim o dane związane z przyjmowanymi pacjentami. Do gromadzenia i porządkowania takich informacji służą specjalne druki medyczne. Poniżej dowiesz się, czym są oraz jakie są ich rodzaje.

Czym jest druk medyczny?

Druk medyczny można określić jako dokument, który uzupełnia lekarz lub pracownik placówki medycznej. Najczęściej zawiera bowiem puste rubryki lub pola. Wpisuje się w nich informacje dotyczące pacjenta lub jego choroby. Warto wiedzieć, że wzory niektórych druków lekarskich są wyznaczone przepisami prawa.

Druki lekarskie i ich najpopularniejsze rodzaje

Istnieje tak wiele rodzajów druków medycznych, że nie sposób wymienić je wszystkie. Z całą pewnością najczęściej stosuje się specjalne zaświadczenia i orzeczenia lekarskie. Lekarz dokumentuje i potwierdza w ten sposób fakt istnienia choroby lub wynikające z niej konsekwencje. Pacjent może potrzebować takiego druku do okazania np. w pracy, szkole czy innej poradni.

Do często stosowanych blankietów należy zaliczyć różnego rodzaju karty, np. ciąży, szczepień, zdrowia, badań. Pomagają one uporządkować w jednym miejscu wszelkie informacje dotyczące jednego obszaru. Bezcelowe byłoby wydawanie pojedynczych zaświadczeń (np. o przyjęciu szczepienia), które odnoszą się do jednego zakresu diagnostyki, a tym samym okazują się potrzebne w różnych etapach życia.

Wszelkie placówki medyczne chętnie stosują wkłady do historii chorób. To à la zakładki, dzięki którym można w prosty sposób uporządkować np. kartę pacjenta. Umożliwiają zachowanie porządku w zgromadzonej dokumentacji oraz poprawiają jej przejrzystość. Łatwiej bowiem znaleźć potrzebną informację w usystematyzowanym zbiorze danych.

Posted on