Lekarze i inni pracownicy placówek medycznych mają na co dzień styczność z wieloma drobnoustrojami. Z tego względu muszą korzystać z różnych środków ochrony osobistej. Do tego grona zaliczamy m.in. jednorazowe rękawiczki chirurgiczne. Można śmiało stwierdzić, że to zupełnie podstawowy materiał medyczny.
Jakie są rodzaje rękawic medycznych?
Typów tego środka ochrony osobistej jest naprawdę wiele. Klasyfikacji można dokonywać pod kątem rozmaitych cech. Zupełnie podstawowe rozróżnienie opiera się oczywiście na przeznaczeniu danego wyrobu. Na tej podstawie wyróżniamy:
- rękawiczki chirurgiczne sterylne i zwykłe,
- rękawiczki diagnostyczne.
Do powyższego grona można zaliczyć dodatkowo tzw. rękawice specjalnego przeznaczenia, np. ginekologiczne, które mają nieco inną budowę. Kluczowa różnica polega na tym, że sięgają prawie do łokci. Z kolei modele dla ortopedów są wytrzymalsze na pękanie. Wersje stosowane w pracowniach RTG mają zaś właściwości chroniące przed promieniowaniem.
Rękawice można podzielić również ze względu na materiał wykonania. W placówkach medycznych wykorzystuje się modele lateksowe, nitrylowe oraz winylowe. Najpopularniejszy jest oczywiście lateks, który ma szeroki zakres zastosowań. Jest bardzo rozciągliwy, a jednocześnie bardzo wytrzymały. Niestety ma tendencje do wywoływania uczuleń.
Drugim najczęstszym wyborem są rękawice nitrylowe. Są równie uniwersalne, co lateksowe, jednak cechują się mniejszą rozciągliwością. Aby więc były komfortowe w użytkowaniu, trzeba dobrze dobrać ich rozmiar. Najmniejszą popularnością w medycynie cieszą się rękawice winylowe. Są słabo rozciągliwe, jednak mogą pochwalić się najlepszą odpornością na tłuste substancje. Z tego względu znajdują zastosowanie w innych branżach – np. gastronomii.