Jakie serwetki wybrać do restauracji?

Jakie serwetki wybrać do restauracji?

Wybór odpowiednich serwetek do restauracji może wydawać się na pierwszy rzut oka prostym zadaniem, jednak warto poświęcić temu więcej uwagi, ponieważ serwetki odgrywają ważną rolę w kreowaniu wizerunku lokalu oraz wpływają na komfort gości.

Materiał serwetek

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o jakości serwetek jest materiał, z którego są wykonane. Na rynku dostępne są zarówno serwetki papierowe, jak i materiałowe. Serwetki papierowe są tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu - powinny znaleźć się w każdym lokalu. Serwetki materiałowe, wykonane z tkanin takich jak bawełna czy len, są bardziej trwałe i estetyczne, ale wymagają również większej dbałości o utrzymanie czystości oraz pranie.

Rozmiar serwetek

Rozmiar serwetek powinien być dopasowany do rodzaju potraw serwowanych w restauracji oraz wielkości talerzy. W przypadku małych przekąsek i deserów wystarczające będą serwetki o wymiarach 25x25 cm, natomiast dla większych dań, takich jak dania główne czy zupy, warto zainwestować w serwetki o rozmiarze 40x40 cm. W ekskluzywnych restauracjach często stosuje się również serwetki o większych wymiarach, np. 50x50 cm, które dodają elegancji i prestiżu.

Kolor serwetek

Kolor serwetek powinien być dobrany tak, aby komponował się z wystrojem wnętrza restauracji oraz pozostałymi elementami stołu, takimi jak obrusy czy zastawa stołowa. Warto wybrać kolory uniwersalne, takie jak biały, beżowy czy szary, które pasują do większości stylów wnętrz i są łatwe w utrzymaniu czystości. Jeśli jednak chcemy wprowadzić do restauracji więcej koloru i energii, można zdecydować się na serwetki w intensywnych barwach, takich jak czerwień, zieleń czy niebieski. Ważne jest jednak, aby zachować umiar i dbać o spójność aranżacji.

Sposób składania serwetek

Sposób składania serwetek może wpłynąć na estetykę stołu oraz komfort gości podczas posiłku. Warto poznać różne techniki składania serwetek, takie jak prostokątne, trójkątne czy wachlarzowe, i wybrać tę, która najlepiej pasuje do charakteru restauracji. W eleganckich lokalach często stosuje się bardziej skomplikowane i efektowne metody składania serwetek, które dodają prestiżu i wyrafinowania.

Posted on