Fartuchy medyczne są nieodłącznym elementem wyposażenia ochronnego, które jest używane przez pracowników służby zdrowia. Służą do ochrony przed zakażeniem, a także zapobiegają przenoszeniu drobnoustrojów. Jednorazowe fartuchy medyczne po użyciu są wyrzucane. Ich właściwości są uzależnione od materiału, z którego zostały wykonane.
Materiały na jednorazową odzież medyczną
Materiały wykorzystywane do produkcji jednorazowych fartuchów medycznych to połączenie poliestru i polipropylenu. Poliester to mocny i trwały materiał syntetyczny, który jest bardzo odporny na ścieranie i rozerwanie. Polipropylen jest z kolei lekkim tworzywem sztucznym, które również jest wytrzymałe na zużycie, ale nie jest już tak mocne jak poliester. Połączenie tych dwóch materiałów tworzy trwałą tkaninę o niewielkiej wadze, która jest idealna do produkcji fartuchów medycznych. Jednorazowe fartuchy medyczne nie ograniczają ruchów, są elastyczne i odporne na wilgoć. Wodoodporne właściwości odzieży medycznej chronią pracowników służby zdrowia przed kontaktem z różnego rodzaju płynami biologicznymi.
Zalety stosowania fartuchów medycznych
Jednorazowe fartuchy medyczne są niezbędne w placówkach służby zdrowia, takich jak szpitale, kliniki i przychodnie. Stanowią one skuteczną barierę pomiędzy pacjentem a pracownikiem służby zdrowia. Fartuchy medyczne pomagają chronić zarówno pacjenta, jak i pracownika medycznego przed infekcją spowodowaną przez wirusy bądź bakterie. Ważne jednak, by fartuchy były stosowane zgodnie z przeznaczeniem i zasadami higieny. Każdy fartuch po użyciu powinien zostać odpowiednio zutylizowany. Jednorazowe fartuchy medyczne są także praktyczne – nie wymagają dezynfekcji ani prania, co pozwala zmniejszyć koszty czyszczenia odzieży w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia zakażenia.