Właściwości folii spożywczej

Właściwości folii spożywczej

Folia spożywcza to niezbędny element w każdej kuchni. Pozwala ona przykrywać znajdujące się w naczyniach potrawy, aby uchronić je przed wpływem czynników zewnętrznych. Przydaje się także do pieczenia oraz do zapakowywania jedzenia wtedy, kiedy zabiera się je z domu na zewnątrz. Folie spożywcze nie tworzą jednak jednorodnej grupy. Istnieje kilka odmian tego rodzaju produktu. Różnią się one między sobą właściwościami i nadają się do innych celów. To kolejno folia aluminiowa, folia PCV (z polichlorku winylu) i folia z polistyrenu.

Folia aluminiowa

Folia aluminiowa ma szczególne właściwości za sprawą tego, że każda z jej dwóch stron zachowuje się nieco inaczej. Błyszcząca strona zatrzymuje ciepło, więc jeżeli chcemy, aby dana potrawa nie wychładzała się za szybko, powinniśmy owinąć jedzenie błyszczącą stroną do wewnątrz. Natomiast, jeśli, wprost przeciwnie, chcemy, aby jedzenie zbyt szybko się nie nagrzało, powinniśmy je owinąć błyszczącą stroną na zewnątrz. Z kolei matowa strona folii aluminiowej pochłania ciepło.

Folia PCV

 Folia PCV, a więc wykonana z polichlorku winylu, po pierwsze inaczej niż folia aluminiowa jest rozciągliwa. Podczas gdy folia aluminiowa podczas owijania produktu o zbyt nieregularnych konturach może się przerwać, folia PCV pokryje każdy niestandardowy kształt. Poza tym jest też bezpieczna i lepiej nadaje się do używania przez dzieci. Podczas gdy ostrą folią aluminiową można się pociąć, podczas kontaktu z folią PCV nie grozi tego rodzaju sytuacja. W dodatku folia PCV nie zamyka całkowicie jedzeniu dopływu tlenu. Dzięki temu produkty żywnościowe w rodzaju mięsa, owoców czy warzyw mogą zachować przez jakiś czas swoją świeżość.

Polistyren

Polistyren jest mniej uniwersalny niż aluminium czy polichlorek winylu. Nie można go używać do wszystkiego rodzaju produktów żywnościowych. W szczególności nie powinno się go wykorzystywać do pakowania jedzenia zawierającego tłuszcze. Polistyren nadaje się jednak do produkcji opakowań na nabiał, np. na twarogi i jogurty. Materiał ten stosuje się jednak raczej w przemyśle spożywczym niż w kuchniach domowych. Do tych ostatnich najbardziej przydatne są folie aluminiowe i PCV.

Posted on