Rola i znaczenie odzieży medycznej

Rola i znaczenie odzieży medycznej

Pracownicy służby zdrowia, a także laboratoriów diagnostycznych, każdego dnia są narażeni na działanie szkodliwych czynników biologicznych i nie tylko. Z tego powodu stosuje się szereg działań profilaktycznych mających na celu zapewnienie im odpowiedniej ochrony. Wśród nich, bardzo istotne jest regularna dezynfekcja, odpowiednie oznakowane pomieszczeń zakaźnych oraz wyposażenie personelu medycznego w odzież ochronną.

Jakie funkcje spełniają stroje medyczne?

Podstawową i najważniejszą funkcją jaką spełnia odzież medyczna jest oczywiście ochrona. Odpowiednie stroje ochronne mają uniemożliwiać kontakt powierzchowny skóry personelu z mikroorganizmami znajdującymi się we krwi, a także innych płynach ustrojowych pacjentów. Służą także ochronie pacjentów przed zakażeniami przenoszonym z personelu medycznego na obszar salo operacyjnej w trakcie wykonywania zabiegów operacyjnych.

Nie jest tajemnicą, że personel medyczny często pracuje w systemie długich, nawet kilkunastogodzinnych zmian. Właśnie dlatego jakość stroju, w którym wykonują swoją pracę powinna być możliwie najwyższa. Odzież medyczna ma przede wszystkim pełnić funkcje ochronne, jednak powinna być także wygodna i ergonomiczna. Odpowiedni strój nie powinien krępować ruchów pracownika, a także powinien pozwalać na odpowiedni przepływ powietrza. Z tego powodu, bez względu na to na jaki rodzaj odzieży się decydujemy – spodnie, czy fartuch medyczny, powinien być on wykonany z dobrej jakości materiałów.

Dodatkowe znaczenie strojów lekarskich i pielęgniarskich

Na oddziałach w placówkach medycznych zwykle panują ustalone z góry zasady dotyczące ubiory pracowników. Dzięki temu pracodawca ma pewność, że wszyscy pracownicy pracują w strojach zapewniających im maksymalną ochronę i higienę. Dodatkowo, charakterystyczny i zwykle ujednolicony strój obowiązujący personel, staje się często pomocny dla pacjentów mających problem z identyfikacją osób na oddziale lub innym obiekcie medycznym.

Najbardziej popularne są białe lub zielone uniformy, z powodu ich uniwersalności i ponadczasowości. Coraz częściej spotyka się także kolorowe bluzy medyczne i fartuchy. Cieszą się one szczególną popularnością na dziecięcych oddziałach. Tam, sprawiają często, że postać lekarza czy pielęgniarki nie wywołuje strachu co ułatwia kontakt i ewentualnie przeprowadzanie badań lub zabiegów.

Posted on