Najważniejsze elementy odzieży medycznej

Najważniejsze elementy odzieży medycznej

Wielu osobom wydaje się, że odzież medyczna używana jest przez lekarzy i pielęgniarki tylko i wyłącznie w celu ich wyróżnienia się wśród tłumu pacjentów. To oczywiście nieprawda. Odzież ma chronić personel medyczny przez zabrudzeniami podczas opieki nad pacjentami, ale również zapobiegać przenoszeniu się zakażeń. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Nie tylko fartuch

Najpopularniejszym rodzajem odzieży medycznej jest oczywiście biały fartuch, który kojarzy nam się z lekarzami pracującymi w szpitalach. Obecnie jednak coraz więcej placówek, zwłaszcza prywatnych, decyduje się na wprowadzanie odzieży  w innych, mniej „surowych” kolorach – np. miętowej zieleni, błękicie czy różu. W sklepach oferujących materiały medyczne dostępne są różne fasony nie tylko fartuchów, ale również żakietów, koszulek, tunik, spodni i spódnic. Odzież medyczna powinna być wygodna dla personelu, który ją nosi, absolutnie nie może krępować ruchów pracownika. Dodatkowo powinna być wyprodukowana z oddychających, przyjaznych dla skóry materiałów, by nawet podczas długich dyżurów zapewniać komfort.

Codzienne użytkowanie

Odzież medyczna, jak już było wcześniej wspomniane, musi być odporna na zabrudzenia i łatwa do utrzymania w czystości. Ważny jest też dobór materiałów niegniotących się, by personel wyglądał zawsze schludnie. Producenci odzieży muszą zadbać o to, by była ona zgodna z obowiązującymi normami i przepisami prawnymi. Elementy odzieży dobiera się zazwyczaj do funkcji, jaką pełni dana osoba w placówce medycznej. Jak łatwo można się domyślić, chirurg do pracy potrzebuje pełnego medycznego stroju w postaci spodni, koszulki i fartucha, podczas gdy osoba pracująca w recepcji może spokojnie wykonywać swoje obowiązki w zwykłym stroju i medycznej, eleganckiej koszulce. Warto pamiętać też o tym, że spójne stroje medyczne personelu w danej placówce budują renomę marki i wzbudzają zaufanie u pacjentów. Nic więc dziwnego, że profesjonalnych strojów medycznych używa się też w salonach urody i gabinetach SPA.

Posted on