Jak pakować wyroby garmażeryjne?

Jak pakować wyroby garmażeryjne?

O ile wydawanie gotowych, ciepłych dań na wynos dla większości restauratorów nie stanowi problemu, o tyle początkujący gastronomowie często zastanawiają się, jak pakować garmażerkę. Gotowe lub półgotowe wyroby nie muszą jak najdłużej zachowywać ciepła, jednak mają swoje inne wymagania. Jakie? W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się temu zagadnieniu.

Konsystencja dania

Oczywiście pod uwagę należy wziąć konsystencję dania. Najprostszym sposobem na zapakowanie pierogów, kotletów czy krokietów jest ich owinięcie folią spożywczą, lub włożenie do torebki jednorazowej. Jeśli właściciel chce być pewien, że nie rozpadną się one w trakcie transportu, często decyduje się najpierw położyć na papierowej lub plastikowej tacce. Dobrym pomysłem jest też wydawanie tego typu dań w plastikowych lub styropianowych zamykanych opakowaniach jednorazowych. Bardziej problematyczne są dania „mokre” takie jak surówki, sałatki, czy np. mięsa w sosach. W ich przypadku właściciel punktu gastronomicznego powinien zadbać o to, by klient doniósł danie do domu w całości, nie brudząc innych rzeczy, jakie będzie miał akurat w torbie. Warto więc zamówić do firmy szczelnie zamykane plastikowe pojemniki lub miseczki z przykrywką, z których nic się nie wyleje.

Do mrożenia czy nie?

W wielu sklepach garmażeryjnych można kupić produkty już zamrożone, albo przeznaczone do zamrożenia w domu. W ich przypadku klienci od opakowania oczekują tego, że nie rozmięknie ono i nie będzie przyklejało się do potrawy. Nie sprawdzi się więc tu folia aluminiowa, której małych kawałków nie da się szybko oderwać od np. zamrożonego mięsa. Lepszym wyborem będzie zwykła folia spożywcza, plastikowe torebki lub opakowania. Klienci bardzo cenią sobie, gdy opakowanie do mrożonek nie jest przesadnie duże. Wielu z nich dysponuje niewielkimi zamrażalnikami, w których starają się w miarę możliwości oszczędzać miejsce na inne potrawy. Błędem jest też wydawanie produktów przeznaczonych do zamrożenia na tackach papierowych – papier zazwyczaj rozmięka i przykleja się do dań. Zdecydowanie lepszym wyborem będą w tym przypadku tacki styropianowe. Przy zakupie opakowań jednorazowych warto skonsultować się z ich dostawcą, do jakich celów i dań będziemy ich używać. Z pewnością podpowie nam on rozwiązania, które już nie raz świetnie sprawdziły się u innych klientów.

Posted on