Charakterystyka rękawic medycznych

Charakterystyka rękawic medycznych

Niektórym może wydawać się, że wszystkie rękawice gumowe mają te same właściwości. To nieprawda. Rękawice medyczne różnią się od gospodarczych tym, że są produkowane zgodnie z normami EN 455, a ich jakość potwierdzają atesty CE. To oznacza między innymi, że do naszych rąk nie dostaną się przez nie żadne patogeny oraz posiadają one pozytywną ocenę biologiczną. Rękawice gospodarcze nie posiadają żadnych atestów i większości chronią nasze dłonie tylko przed wilgocią lub zabrudzeniem.

Jak rozpoznać rękawice medyczne?

Jak już było wspomniane, należy się upewnić, czy zostały one wyprodukowane zgodnie z normą 455. Składa się ona 4 części. EN 455-1 mówi nam o tym, że w danych rękawicach nie ma żadnych otworów, przez które mogą przenikać do skóry bakterie, wirusy i inne patogeny. EN 455-2 z kolei informuje o odpowiedniej rozciągliwości rękawic i ich odporności na rozrywanie. Dzięki EN 455-3 wiemy, że rękawice posiadają pozytywną ocenę biologiczną, a EN 455-4 – jaką mają trwałość. Rękawice medyczne mają też podawany parametr AQL, czyli ich „przepuszczalność”. Im jest on niższy, tym szczelniejsze są dane rękawice.

Rodzaje rękawic

Rękawice medyczne możemy podzielić ze względu na materiał, z jakiego zostały wyprodukowane. Najpopularniejsze do niedawna były rękawice lateksowe, jednak ponieważ coraz więcej pracowników służby zdrowia dostaje uczulenia na materiały medyczne wykonane z lateksu, coraz chętniej sięgają oni po rękawice nitrylowe lub winylowe. Rękawice lateksowe uważane są przez lekarzy za najwygodniejsze, świetnie chronią też przed krwiopochodnymi patogenami oraz częścią niebezpiecznych chemikaliów. Rękawice nitrylowe są od nich nieco delikatniejsze, lecz gwarantują lepsze czucie w palcach (cecha ważna np. dla stomatologów i chirurgów). Od rękawic lateksowych są bardziej odporne na substancje chemiczne. Rękawice winylowe charakteryzują się słabą elastycznością, tak więc wymagają idealnego dobrania rozmiaru. Dobrze chronią przed środkami i preparatami chemicznymi, a także przed skażeniem płynami ustrojowymi. Można tu jeszcze wspomnieć o rękawicach foliowych znanych nam np. ze sklepów, jednak tych używa się tylko do czynności o niskim ryzyku zarażenia.

Używanie rękawic

Zawsze należy używać rękawic o rozmiarze dopasowanym do dłoni. Za duże rękawice będą się zsuwać i nie dadzą odpowiedniej ochrony, zmniejszą też precyzję pracy. Za małe z koeli mogą uciskać dłonie, obniżać sprawność manualną i ścierać naskórek, doprowadzając do swędzenia. Rękawice powinny być zmieniane po każdym użyciu. Po każdym zdjęciu rękawic dłonie należy dokładnie umyć – mogą na nich pozostać śladowe ilości patogenów. Rękawice diagnostyczne powinno się zmieniać co 45 minut, a chirurgiczne co 90 minut. Wynika to z tego, że materiał, z którego są wykonane rękawice, traci swoje właściwości ochronne pod wpływem ciepła wytwarzanego przez ludzkie ciało.

Posted on