Pojemniki na żywność nie mogą być produkowane w dowolny sposób. Ustawodawca wskazuje bowiem ich określone normy. Wynika to z troski o zdrowie i bezpieczeństwo konsumentów. Nieodpowiednie opakowanie może spowodować, że produkt będzie niezdatny do spożycia. Poniżej przeczytasz o podstawowych wymaganiach.
Opakowania cateringowe – normy uregulowane przepisami prawa
Aby opakowanie jednorazowe mogło być legalnie wprowadzone do obrotu, musi spełniać normy ustanowione przepisami krajowymi oraz unijnymi. Mówiąc ogólnie, chodzi o tzw. atesty. Świadczą o tym, że pojemnik może mieć bezpośredni kontakt produktem przeznaczonym do jedzenia. Są to zarówno opakowania do żywności na wynos, jak i nieobrobionych produktów spożywczych.
Podstawowym kryterium jest odpowiednia szczelność opakowania. Ta cecha ma dwojakie znaczenie. Po pierwsze, umożliwia transport produktu bez ryzyka wylania czy wysypania się towaru. Po drugie, zapobiega przedostawaniu się szkodliwych czynników zewnętrznych (np. drobnoustrojów, zanieczyszczeń) do środka pojemnika. Podobne funkcje ma pełnić właściwa odporność mechaniczna, tzn. wytrzymałość na uszkodzenia.
Opakowania cateringowe muszą być wykonane z materiału, który uprzednio przeszedł badania migracji mikroskładników. To gwarancja, że pojemnik nie skazi produktu lub gotowego dania żadnymi niebezpiecznymi substancjami. W praktyce wykorzystuje się głównie plastik oraz papier, niekiedy wzmocniony o właściwą folię zapobiegającą nasiąkaniu. Warto podkreślić, że tworzywo opakowania nie może ponadto wpływać na żadne cechy produktu (np. smak, zapach).
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pojemnik był zadrukowany. Ważne jest jednak to, aby logo czy slogan znajdowały się na zewnątrz opakowania. Wynika to z faktu, że farba drukarska nie może mieć styczności z jedzeniem.