Artykuły medyczne służące dezynfekcji

Artykuły medyczne służące dezynfekcji

Celem dezynfekcji jest zredukowanie liczby drobnoustrojów na danej powierzchni na tyle, by była ona bezpieczna dla zdrowia. Na rynku dostępnych jest wiele środków do dezynfekcji z zawartością różnego rodzaju substancji czynnych. Najpopularniejsze z nich są alkohole, aldehydy, aminy, związki fenolowe, chlorowe i tlenowe, kwasy, zasady, a także octenidyna, chlorheksydyna i chloramina. Do dezynfekcji czasami używa się też związków metali ciężkich. Artykuły do dezynfekcji najprościej jest podzielić ze względu na to, do dezynfekcji jakiej powierzchni służą.

Dezynfekcja rąk i skóry

Inne środki wystarczą do tzw. higienicznej dezynfekcji rąk, innych (mocniejszych) używają np. chirurdzy przed operacją. Środki do dezynfekcji rąk to najczęściej różnego rodzaju mydła, płyny i żele. Wiele osób zapomina, że dezynfekcję rąk powinno się przeprowadzać również po zdjęciu rękawiczek ochronnych – przy ich ściąganiu istnieje ryzyko przeniesienia się drobnoustrojów na dłonie. Środki przeznaczone do dezynfekcji skóry są zazwyczaj używane przed zabiegami, w których dochodzi do jej nacięcia. Jeszcze innego rodzaju środków używa się do dezynfekcji ran (zwykłych, jak i przewlekłych) na skórze.

Dezynfekcja małych powierzchni

Do dezynfekcji małych powierzchni używa się zazwyczaj preparatów bezalkoholowych. Mają one dłuższy czas działania, niż te z alkoholem, jednak są nieco droższe. Ich zaletą jest również to, że mają mniej drażliwy dla nosa zapach. Są dostępne najczęściej w postaci płynów i sprejów.

Dezynfekcja dużych powierzchni

Sklepy oferujące materiały medyczne do czyszczenia dużych powierzchni oferują środki chlorowe i bezchlorowe. Pierwsze mają większe spektrum biobójcze, jednak nie można ich używać wszędzie – nie są odporne na działanie chloru. Większą popularnością cieszą się środki bezchlorowe, które zazwyczaj mają też właściwości myjące. Są więc niezastąpione przy sprzątaniu obiektów. Są one dostępne jako płyny i koncentraty.

Inne środki do dezynfekcji

Poza płynami dezynfekującymi wiele instytucji korzysta z innych rodzajów środków do dezynfekcji. Są to między innymi maty dezynfekcyjne, utrudniające przenoszenie drobnoustrojów na butach czy kolach samochodów, czy też specjalne środki do prania – niezbędne np. w szpitalach.  Większość z nas korzysta też ze środków do dezynfekcji wody, pływając w publicznym basenie.

Posted on